Öğle Yemeklerinizi Bu 12 Madde ile Düzenleyerek Kilo Vermeyi Sağlayabilirsiniz!

Yoğun iş hayatı temposuna kapılıp unutulan ya da alelacele geçiştirilmeye çalışan öğle yemeği, kilo verme ve sağlık adına genellikle yanlış geçirilen öğündür. Günün tam ortası olan bu öğün metabolizmamızın çalışması üzerine oldukça etkilidir. Doğru besinler tüketilerek geçirilen öğle yemeğinde, günün geri kalanında diyete uymak çok daha kolay olmaktadır. Öğle yemeklerini nasıl daha sağlıklı hale getirip kilo vermeyi sağlayacağınızı öğrenmek ister misiniz?

 • Sefer tası kullanın

Araştırmalar göstermiş ki evden getirdiğiniz yemek dışarıdan söyleyeceğinizden 200 kalori daha az! Bol yağlı ve tuzlu restorantlara karşı içerisine ne koyduğunuzu bildiğiniz bir menü kilo verme sürecinde sizin için daha doğru olacaktır.

 • Siparişinizi zamanında verin

En sağlıklısı yemeğinizi evden götürmek dedik, yine de maalesef ki pek çok yoğun çalışan insan için bu durumun her gün gerçekleşmesi mümkün değil. Yemeğinizi evden getiremediniz ve dışarıdan sipariş vereceksiniz… Öyleyse öğle yemeği saatinizden 1 saat önce verin! Araştırmalar göstermiş ki karnımız acıktığında acil olarak verdiğimiz siparişler, yemek saatinden 1 saat önce verilen siparişlere göre 110 kalori daha fazla!

 • Çevrimdışı olun

Özellikle ofis masasında yemeklerini yiyenler, evet bitirmeniz gereken acil bir projeniz var, fakat araştırmalar göstermiş ki yemek yerken başka bir iş ile uğraşanlar, yemek yerken sadece yediği yemeğe odaklananlara göre daha kısa süre sonrasında acıkıyor! Bunun nedeni ise yemek yerken odak noktamız farklı olduğunda yemeğin sağlaması gereken doygunluğu tam olarak sağlayamaması!

 • Yemek yerken oturun

Öğle yemeklerini ayakta hızlıca yiyenlere kötü haber; yemeklerini ayakta yiyenler, oturarak yiyenlere göre bir sonraki öğünlerinde %30 daha fazla yemek yiyor! Nedeni yemek yerken çevrimdışı olmanız gerekmesiyle hemen hemen aynı. Yemeğinize ne kadar çok odaklanırsanız o kadar çok doyum yakalarsınız!

 • Soda yerine yeşilçay

Soda gibi gazlı içecekler midenizin hacmini hızlıca doldurur ve hızlıca boşaltır. Bu nedenle yemek yedikten kısa bir süre sonra tekrardan açlık hissedebilirsiniz. Yemeğinizin yanında soda yerine su veya yeşil çay tüketerek metabolizmanızı daha hızlı tutabilirsiniz.

 • Doğru bir öğle yemeği arkadaşı

Kendinize sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan bir öğle yemeği arkadaşı bulun ve birbirinize destek olun. Böylelikle ikiniz içinde sağlıklı beslenmek daha kolay ve eğlenceli olacaktır. Ayrıca yapılan çalışmalarda yalnız başına diyet yapan kişilerin, bir arkadaş ile diyet yapanlara göre daha fazla bel yağlanması sorunu yaşadıkları görülmüştür!

 • Salata mutlaka olsun

Ne yerseniz yiyin tabağınızın bir bölümü mutlaka salata olsun. Böylelikle aldığınız lif miktarını arttıracak ve daha uzun süreli tokluk sağlayacaksınız.

 • Sosları yemeğin içinde değil yanında isteyin

Bazen bir salatanın kalorisi bir hamburgerin kalorisinden daha fazla olabiliyor. Bunun nedeni ise oldukça yüksek kalorili salata sosları! İçeriğini bilmediğiniz sosların yemeğinizin içinde olması yerine yanında isteyebilirsiniz. Böylelikle hem ufak bir parça tadına bakabilir hem de sosun porsiyon kontrolünü kendiniz ayarlayabilirsiniz.

 • 15:00’dan önce yiyin

Öğle yemeğinizi 15.00’dan sonraya bırakmamaya çalışın. Obez bayanlar üzerinde yapılan bir çalışmada öğle yemeğini 15.00’dan daha geç yiyenlerde obezite oranının %25 daha fazla olduğu görülmüştür.

 • İçecek menüsünü pas geçin

İçeceklerin kalorisi çoğu zaman ana yemeğin yarısı ile tamamı arasında değişmektedir. İçecek menüsünü es geçerek oldukça kaloriden tasarruf edebilirsiniz.

 • İlk önce siz sipariş verin

University of Illinois’te yapılan çalışmalara göre insanlar birbirlerine benzer sipariş vermeye meyillidirler. Özellikle pek de sağlıklı beslenmeyen bir grup ile beraberseniz siparişi ilk siz vererek onların kötü etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

 • Mutlaka yiyin

Hiçbir şey öğle yemeğinde hiçbir şey yememenizden daha kötü olamaz! 1 elma, 1 bardak süt, birkaç kaşık yoğurt yada birkaç tane kuruyemiş… Mutlaka bir şeyler yiyin!

 

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)