Ofis İçin Beslenme Önerileri

Çalışan bireyler olarak günümüzün en verimli saatlerini ofis ortamında geçiriyoruz. Çoğumuz günümüz koşulları ile fiziksel aktivitenin çok düşük olduğu masa başı işlerde çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yoğun iş temposu ve uzun mesai saatleri öğün saatlerinde aksamalara neden olarak kan şekeri seviyesinde bozulmalara neden olmaktadır. Çalışma koşullarımız böyle iken sağlıklı kilo vermek, formu korumak veya sağlıklı beslenmek isteyen çalışan bireylerin çalışma ortamında beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ofis ortamında kolayca uygulayabileceğiniz beslenme önerileri;

En önemli öğün olan kahvaltıyı atlamayın.  Akşamdan hazırlayacağınız tam buğday veya çavdar ekmeğinden hazırlanmış peynirli sandviç, simit-peynir veya simit-ayran ikilisi, tost ve taze meyve suyu, yoğurt veya süt ile hazırlanmış yulaf ezmesi veya yoğurt ve meyve kahvaltı için alternatif olabilir.

Ara öğün yapmak hem diğer öğüne olan açlığınızı azaltacak hem de gün içerisinde kan şeker seviyenizi dengeleyerek daha zinde kalmanızı sağlayacaktır. Masanızda bozulmadan bulunduracağınız kuru meyveler, kuru yemişler, diyet bisküviler, bol sütlü bir neskafe, meyveli yoğurt, taze mevsim meyvesi, süt, tam buğday ekmeği ile yapılmış tost veya galeta gibi pratik küçük alternatifler tüketebilirsiniz.

Masanızda sürahi veya su şişesi bulundurarak kendinize su içmeyi hatırlatın.

Toplantı ortamlarında fazla kafeinli ve şeker içeriği ve yağ oranı yüksek atıştırmalıklardan uzak durun. Yağlı tohumlar, peynirli kanepeler, galeta, bitki çayları veya kuru meyvelerden yana tercihinizi kullanın.

Gün içerisinde öğün atlamayın ve ayakta yemek yemeyin.

Seçme imkanınız var ise öğle yemeklerinde kalorisi düşük ve posa içeriği yüksek doğru yemek tercihlerinde bulunun.

Akşam yemeği geç saate kalan bireyler ara öğünlerini biraz daha kuvvetlendirip akşam yemeklerinde daha hafif gıdalardan yana tercihlerini kullanarak günü dengeleyebilirler.

Hayır demeyi prensip edinin. Ofis arkadaşlarınız tarafından ikram edilen abur cuburları reddedin.

Gün içerisinde tükettiğiniz çay ve kahve miktarını kontrol altında tutun.

Ana öğünlerin geçiştirilmesi veya yeterli miktarda tüketilmemesi nedeniyle düşen kan şekerini nedeniyle karbonhidrat içeriği yüksek kurabiye, çikolata, kek vb gıdalara yönelip açlığınızı bastırmayın.

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)