Market Alışverişlerinizi Daha Sağlıklı Yapabilmeniz İçin 10 Öneri

Sağlıklı beslenme aslına bakarsak mutfakta değil, markette başlamaktadır. Eğer doğru malzemelere sahip değilseniz, sağlıklı menüler hazırlamakta mümkün olmayacaktır.

Bütün marketler kişilere daha fazla yiyecek aldırmak için tasarlanmıştır ve market alışverişinden sadece sağlıklı ve gerekli şeyleri alarak geri dönme gittikçe zorlaşmaktadır. İşte bu zorlu görevi başarıyla tamamlayabilmek için birkaç başarılı öneriyi yazının devamında bulabileceksiniz.

  • Market alışverişinizi planlayın!

Market alışverişi aslında markete gittiğinizde değil, markete gitmeye karar verdiğinizde başlar. Dolayısı ile neler almanız gerektiğini önceden planlar ve bir market listesi oluşturursanız amacınızdan şaşmadan alışverişinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Açken alışveriş yapmayın!

Maalesef açlık durumlarında karnımızdan önce gözümü doyurma ihtiyacı yaşayabiliyoruz. Yani aslında sağlıklı bir tabak yemek ile doyabilecekken, açlık durumunda kan şekerimizin düşmesinden dolayı sağlıksız yiyeceklere ve normalde tüketeceğimizden daha fazla miktarlarla yönelebiliyoruz. Bu nedenle market alışverişine açlık durumlarında çıkmamak en doğru tercih olacaktır.

  • Abur cubur reyonundan uzak durun!

Gözden uzak, gönülden uzak lafına her zaman inanmışımdır. Abur cuburları evimizde bulundurmazsak tüketme sıklığımızda azalacaktır. Öyleyse markette abur cubur reyonundan geçmemekte satın alma eğilimimizi azaltacaktır.

  • %100 ibaresine dikkat edin!

Satın aldığınız ürünlerin %100 ibaresi olmasına dikkat edin. “%100 meyveden yapılmaktadır.” Yada “%100 tam tahıldan üretilmektedir.” gibi ibareler sayesinde eklenti şeker veya katkı maddesi içermeyen ürünlere daha kolay ulaşabilirsiniz.

  • İçeriğinde 5’ten fazla malzeme olan paketli ürünlerden uzak durun!

Özellikle adını hiç duymadığınız veya telaffuzunu bile yapamadığınız bilinmedik katkı maddeleri içeren ürünlerden uzak durun. Ne kadar fazla katkı maddesi, o kadar sağlıksız besinler demektir.

  • “Hazır” ürünleri tercih etmeyin!

Hazır çorba, hazır puding, hazır kahveler… Bu ürünleri hazır tüketmek yerine kendiniz hazırlarsanız, içeriklerindeki bir sürü katkı maddesi, fazla tuz ve şekerden de korunabilirsiniz.

  • Etiket okuyun!

Elinize aldığınız tüm ürünlerin sağlıklı olup olmadığını, kaç kalori içerdiğini, bu kalorinin hangi besin öğelerinden geldiğini, eklenti şeker içerip içermediğini, vs. öğrenebileceğiniz en kolay yöntem etiket okumaktır!

  • Mevsim ürünlerini tercih etmeye çalışın!

Meyve, sebze, balık gibi mevsimsel gıda ürünlerini zamanlarında tüketmek, besinlerin yararlarını daha da arttıracaktır.

  • Pişirmeye üşenmeyin!

Canınız kek çektiyse bol şekerli paketli hazır kekler satın almak yerine, sağlıklı bir kek pişirirken kullanabileceğiniz malzemeleri (yulaf, kuru meyveler, tam buğday unu, vs.) satın almak çok daha doğru bir karar olacaktır. Böylelikle hem isteğinizi yerine getirmiş hem de sağlıklı beslenmeden uzaklaşmamış olabilirsiniz!

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)