Grip ve Soğuk Algınlığıyla Savaşan 12 Besin!

Grip hastalığı kış mevsimine ait gibi düşünülse de, bu aralar bir ısınıp bir soğuyan havalar da grip olmaya neden olabilecek cinsten! Peki bu hava değişimlerini gribe yakalanmadan geçirip yaza sağlıklı bir başlangıç yapmak için neler yemeliyiz?

İşte gribe yakalanmadan yaz mevsimine ulaşmanızı sağlayacak besinler:

 • Balık

Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, içerdikleri yüksek orandaki omega 3 yağ asitleri sayesinde vücut içerisinde oluşan zararlı iltihaplanmayı azaltır. Yine bu sayede de iltihaplanmaların neden olduğu bağışıklık sistemindeki güçsüzleşmeleri engeller. Ayrıca yapılan çalışmalar göstermiştir ki balıklarda bulunan yağ, sadece gribi engellemekle kalmayıp, anksiyete gibi psikolojik sorunları da engelleyerek bağışıklık sisteminin psikolojik olarak da güçlenmesini sağlar.

 • İstiridye

Çinko, grip ve soğuk algınlıklarına karşı savaşan en önemli minerallerden biridir. Kanada’da yapılan araştırmalar, grip algınlığı süresince çinkodan zengin beslenen kişilerde, daha çabuk iyileşme gösterdiğini ispatlamıştır.

 • Sarımsak

Yemeklere tat vermesi için kullanılan sarımsağın, aslında bir tatlandırıcı olmaktan çok daha büyük görevleri vardır. Sarımsağın içerisinde bulunan ve “Allisin” olarak adlandırılan yağsı sıvı, içerdiği yüksek antioksidan sayesinde sarımsağa sağlık açısından çokça yarar kazandırmaktır. Özellikle sarımsak çiğ olarak yendiğinde, pişmiş haline göre çok daha yararlı olmaktadır. Yine yapılan çalışmalar sonucu konuşursak düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre gribe yakalanma riskinin çok daha düşük olduğu ve gribe yakalansa bile iyileşme süresin daha kısa olduğu bilinmektedir.

 • Anason

Özellikle üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonların önlenmesini sağlar. Kurabiye ve galeta gibi yiyeceklerin içerisinde çoğunlukla tüketilmesine rağmen, grip için kullanıldığında anason çayı olarak tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Amerikan Eczacılar Birliği’nden alınan bir tarife göre en iyi grip çayı; anason, sarımsak, tarçın ve bal içeren bir çay olarak belirlenmiştir.

 • Narenciye

İçerdikleri yüksek orandaki C vitamini sayesinde, özellikle gribin ilk belirti vermeye başladığı zamanda bolca tüketilen narenciye meyveleri, gribe yakalanmadan teğet geçmenizi sağlayabilir!

 • Süt

Yüksek D vitamini içeriği sayesinde kemiklerimizi güçlendiren D vitamini, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirmeye yardım ediyor. Özellikle güneşten D vitamini sağlanamayan kış aylarında tüketimine daha da önem verilmesi gerekir. Üstelik D vitamini eksik olan  kişilerde üst solunum yolları enfeksiyonlarının da görülme riski, normale göre çok daha fazla!

 • Yağsız hindi göğüs

Protein, tüm vücut için olduğu gibi bağışıklık sistemi içinde en önemli besin bileşenlerinden biridir. Grip gibi enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde de mutlaka bolca proteine ihtiyaç vardır. Protein içeriği en yüksek besinlerden biri olan yağsız hindi göğsünü gribin ilk belirtilerinde tüketmek, iyileşme sürenizi kısaltacaktır.

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Sebzelerin yeşilinin tonu koyulaştıkça besin içeriklerinin de arttığını biliyor muydunuz? Grip ve soğuk algınlığı için özellikle roka ve kara lahana doğru sebze tercihleri olacaktır. Göğüs sıkışıklığı, burun akıntısı, öksürük ve balgama özellikle iyi geleceklerdir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebze tüketenlerin, hastalıklara karşı savaşan beyaz kan hücresi üretiminin tüketmeyenlere göre çok daha fazla olduğu da kanıtlanmıştır.

 • Berryler (Yabanmersini, karadut, böğürtlen, frambuaz)

Bu küçük meyvelerin tam bir bağışıklık destekleyici olduklarını biliyor muydunuz? Antioksidan içeriği (özellikle en güçlü antioksidan olan antosiyanin) en fazla olan bu besinler sizi sadece grip ve soğuk algınlığından değil, aklınıza gelebilecek bütün hastalıklardan koruyacaklardır.

 • Bitter çikolata

Polifenol olarak adlandırılan antioksidanın en fazla bulunduğu besin ise kakaodur. Bu nedenle olabilecek en yüksek kakao içerikli (%70 ve fazlası) bitter çikolataların tüketimi de sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Yüksek antioksidan içeriğine ek olarak kakaoda bulunan çinko minerali de grip ve soğuk algınlıklarını önlemede son derece yararlıdır.

 • Havuç ve Tatlı patates

A vitamininin en iyi kaynakları olan havuç ve tatlı patates, grip ve soğuk algınlığını önlemek için doğru tercih olacaktır. A vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli önemli vitaminlerden biridir. Özellikle burun ve boğaz akıntılarına karşı savaşır.

 • Yulaf

Beta-glukan denilen liflerden bolca içeren yulaf, içerdiği bu lif sayesinde hem kolesterol düşürücü hem de bağışıklık destekleyici özelliğe sahiptir. Yurtdışında yapılan bazı çalışmalar sonucu yulafın özellikle üst solunum yollarını desteklediği ve hastalıklara karşı savaşan beyaz kan hücrelerini arttırdığı kanısına varılmıştır.

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)