SDM Diyeti

SDM, italyan bir endokrinologun uzun yıllar üstünde çalışarak oluşturduğu tedavi protokolüdür. SDM’nin amacı, yüksek protein – düşük karbonhidratlı ürünleri ile, vücuda yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştireceği kadar miktar hesaplanarak karbonhidrat vermek, dolayısı ile gereken enerjiyi yağlardan sağlamayı amaçlamaktadır.

SDM Klasik diyetinde vücut 4. günden itibaren ketojeneze (enerjinin yağlardan sağlanmaya başlaması) girerek yağ depolarını yakmaya başlar. Klasik diyette, kişiye özel olarak günlük tüketmesi gereken SDM porsiyonu belirlenir ve SDM ürünlerine ek olarak bazı serbest sebzeler grubu beslenme programına eklenir. SDM ürünleri ve serbest sebze grubu haricinde hiç bir gıda tüketilmesi istenmez, aksi takdirde ketojenez protokolü bozulabilir. Sütsüt, şekersiz, kremasız olacak şekilde kahve ve çay sınırsız olarak tüketilebilir.

Karışık SDM diyetinde ise Klasik SDM’den farklı olarak sadece 1 öğünde 200 gram et yada tavuk yada balık tüketilebilmektedir. Geri kalan kuralların hepsi geçerlidir. Fakat bilinmesi gereklidir ki tükettiğiniz 200 gram hayvansal protein kaynağında ne kadar karbonhidratın olacağı hesaplanamayacağı için ketojeneze girme zamanı belirsiz olacaktır.

Klasik SDM diyetinde 1 haftada 1.5-3 kilo arasında ağırlık kaybı beklenmektedir. Karışık SDM’de ise tam ketojenez hesaplanamadığı için net bir kilo vermek yanlış olacaktır, yine de klasik SDM’de daha çok olsa da Karışık SDM’de de ciddi kilo kayıpları görülmektedir.

SDM diyeti ile beraber probiyotik ve vitamin takviyelerine de başlarsınız, böylelikle kabızlık veya vitamin eksikliklerine bağlı halsizlik, enerji kaybı, mide bulantısı gibi sorunlar ile de karşılaşmıyor olursunuz.

SDM ürünleri nelerdir diye bakar isek; çikolatalı barlar, vanilyalı puding, portakallı kurabiye, makarna, kızarmış ekmek, krakerler, çörek, reçel, çikolatalı fındık kreması, krem peynir, çorbalar, smoothieler gibi çok çeşitli bir ürün listesi bulunuyor. Tüm bu gıdaları yiyerek her hafta ciddi kilo kayıpları yaşayarak hem motivasyonunuzu hem de sağlığınızı en üst seviyede tutuyor olabileceksiniz.

Diyetisyen Cansu YALÇIN

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)