Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 4 Besin !

Eğer odaklanma gibi zihinsel sorunların 60 yaşlarından sonra başladığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. British Medical Journal’ın yaptığı çalışmalarda, hafıza problemleri ve hafıza kapasitesinde yetersizlik gibi sorunların çok genç yaştaki bireylerde bile görülebileceğine ulaşılmıştır. Özellikle 45 yaş sonrasında sıkça kaşılaşılan bu mental problemlerin, 40 yaş öncesinde de görülebileceği kanısına varılmıştır.

Peki olağan veya olası herhangi mental problemleri önlemek için tüketmemiz gereken besinler neler?

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler

Nöroloji alanında yapılan çalışmalarda, günde 2 porsiyon ve daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketen bireylerde odaklanma sorunlarının çok daha az olduğu ve mental problem yaşama süresinin 5 yıl geciktiği sonucuna ulaşılmıştır. Her öğünde yiyeceğiniz 1 kase salata, sizi sadece uzun süre tok tutmakla kalmayacak, daha iyi odaklanmanızı da sağlayarak, beyin sağlığınızı koruyacaktır!

  • Tam Tahıllar

Yine yapılan çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır ki, özellikle günün ilk öğünü olan kahvaltıda, tam tahıllı gıdalar tüketenlerin (tam tahıllı ekmek, tam tahıllı tortilla, tam tahıl krakerler,vs.), kahvaltıda beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar tüketenlere veya hiç kahvaltı yapmayanlara  göre, hatrı sayılır bir oranda çok daha iyi odaklanabildiklerine ve zihinsel problemlere çok daha geç yaşta veya hiç yakalanmadıkları görülmüştür.

  • Kahve

Kahvenin odaklanmaya iyi geliyor olması sizin için şaşırtıcı olmamalı? Peki ya bayanlarda ve baylarda farklı etkiler yaratıyor olmasına şaşırır mısınız? Kafeinin etkisi erkeklerde çok daha hızlı hissedilir. Bir erkek birey kahveyi içtikten 10-30 dakika içerisinde kafeinin etkilerini hissetmeye başlarken, aynı anda kahveyi içen bir bayanın kafeinin etkisini hissetmesi çok daha uzun sürebilir.  Yani aynı anda kahve içen bir erkek ve bir bayan düşünürsek, erkek olan birey işine çok daha çabuk odaklanacaktır.

  • Sakız

Sakız, teknik olarak bir besin olmasa da, 2011 yılında yurtdışında yapılan çalışmalar da ulaşılmıştır ki: sakız çiğnemek stresi azaltarak, kişinin yaptığı işe daha iyi odaklanmasını sağlamaktadır.

 

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)