2016’ya Girerken Beslenme Önerileri

2016′yı karşılamayı beklediğimiz şu günlerde yılbaşı için planlar yapılmaya başlandı. Birçok insan için büyük sofraların kurulup ziyafete dönüştürülen yılbaşı geceleri, fazla yiyecek ve alkol tüketimine neden olabiliyor. Peki  yeni yıla girmenin coşkusuyla yılbaşı gecesi yediklerimizi içtiklerimizi çok kaçırmadan sağlıklı bir şekilde yılbaşına girmek için neler yapmalıyız?

Akşam çok fazla yemek yiyeceğinizi düşünerek bütün günü aç geçirmeyin. Güne mutlaka hafif bir kahvaltı ile başlayın. 1 – 2 dilim az yağlı peynir ve mevsim sebzeleri ile hazırlanmış klasik bir kahvaltı veya süt, meyve ve yulaf ezmesi ile hazırlanmış pratik bir kahvaltı tercih edebilirsiniz.

Gün içerisinde ara öğün yapmaya özen gösterin. Böylelikle hem diğer öğüne olan açlığınızı azaltacak hem de gün içerisinde kan şeker seviyenizi dengeleyerek daha zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Öğle yemeğinde 1 kase unsuz sebze çorbası veya 1 tabak az yağlı sebze yemeği, salata ve yoğurt gibi hafif bir öğün şeklinde tercih etmeniz yılbaşı akşamına yer ayırarak günü dengelemeniz açısından doğru bir tercih olacaktır.

Yılbaşı sofrasına çok aç bir şekilde oturmayın. Ana yemek olarak yılbaşının vazgeçilmezi hindi etini yanında bol yeşillikli salata veya buharda mevsim sebzeleri ile tercih etmenizi öneririm.  Yanında kestaneli pilav tercih edecekseniz aynı gruptan olan ekmek, börek, dolma veya püre yememeye özen gösterin.

Meze seçimlerinizi gerçekten yemek istediklerinizden azar azar özellikle yoğurt ile hazırlanmış veya közlenmiş sebze içeren kalorisi yüksek olmayan alarak hafif bir şekilde atlatabilirsiniz. Kızartılmış ve mayonez ile hazırlanmış kalorisi yüksek mezelerden uzak durun.

Yemek sonrası gece devam ederken hazırlanan atıştırmalıklara dikkat edin.  Yüksek kalori almamak için, salatalık, çiğ karnabahar veya havuç gibi taze sebzeleri ve meyveleri atıştırmalık olarak tercih edebilirsiniz.  Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi kuruyemişlerin faydaları kadar kalorilerinin de çok olduğunu unutmayın. Mümkün olduğu kadar az miktarlarda tüketin.

Tatlı tercihinizi taze mevsim meyveleri, meyve tatlıları veya sütlü tatlılardan yana kullanmanız.  Paylaşmanın güzel olduğunu hatırlayarak tatlınızın yarısını paylaşın.

Eğer yılbaşı gecesi alkol tükettiyseniz sabah kalkar kalkmaz 2 bardak su ile güne başlayın ve gün içerisinde 10-12 bardağa tamamlamaya özen gösterin.  Yılbaşı gecesi alkol tüketilecek ise eğer alkol oranı en düşük olan şarabı 1-2 kadehi geçmeyecek şekilde tercih edilebilir.

Sağlıklı, mutlu ve formda yıllar geçirmeniz dileğiyle…

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)