Zayıflamak İstiyorum Ama Yüzümden Kilo Vermek İstemiyorum?

Zayıflama döneminde tüm vücutta zayıflamalar görüldüğü gibi yüzde de zayıflama görülür. Yüzün yağ dokusundan giden zayıflamalar, yüzümüzü daha ince ve hoş gösterse de, bu kayıplar yüzün kas dokusundan olduğu zaman çökmeler görülmeye başlar. Bu çökmeler genellikle çok düşük kalorili ve yanlış diyetler sonucu ortaya çıkar. Özellikle ani ve çok fazla olan kilo kayıplarında yüz çökmesi görülür. 

Zayıflama dönemlerinde kaybedilen kilonun hepsinin yağdan olmasını bekleyemeyiz. Bir miktar kas kaybı da görülür. Fakat bu oranın yağ kaybına göre çok daha düşük olması beklenilir. Yani asıl kaybın yağ dokusundan olması gereklidir. Tam tersi olması gerekenden daha fazla kas kaybedildiğinde bu kas kayıpları yüz bölgesinden olduğu zaman yüzde çökmeler meydana gelir. Yanlış ve bilinçsiz yapılan diyetlerde yağ kayıplarına oranla kas kayıpları daha fazla olur, dolayısı ile de yüzde çökmeler meydana gelir.

Her bünyenin kendine özel alması gereken günlük bir kalori, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, lif ve su miktarı vardır. Bunlardan herhangi biri yeterli alınmadığında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de kas kayıplarıdır. Kas kaybetmek ise yüzde çöküntülere, deri sarkmalarına, deride döküntülere, saç dökülmesine, tırnakların çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir.

Nasıl engellenir?

  1. Çok düşük kalorili diyetlerden uzak durun.
  2. Her öğünde mutlaka bir protein kaynağı tüketin.
  3. Bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagilleri beslenmenizden eksik etmeyin.
  4. Sürekli aynı şeyleri yiyerek, tek tip ve monoton beslenmeyin. Diyetinizde çeşitlilik sağlamak kas kayıplarını engelleyecektir.
  5. Sindirim probleminiz var ise mutlaka çözüme kavuşturun. Bozulmuş bir sindirim sistemi kas kayıplarına neden olabilir. 
  6. Mutlaka günde 2-3 litre su tüketin. Su ciltteki kolajen dokunuzu destekler, cildinizi güzelleştirir ve sarkmalara karşı savaşır.
  7. Bilinçsiz diyet uygulamayın. Diyet yaparken mutlaka bir uzmandan yardım alın. Doğru bildiğiniz şeyler aslında yanlış olabilir. Bunlar da kas kayıplarına yol açabilir.
  8. İdeal kilonuza eriştiyseniz daha fazlasını vermeye çalışmayın. İç organların korunması, vitaminlerin çözünmesi gibi yağ dokusunun vücutta önemli görevleri vardır. Bu görevlerin aksamaması için vücut belli bir noktadan sonra yağ kaybını minimize ederek kas kaybetmeye başlayabilir.                            
  9. Doktorunuza danışarak ihtiyaca göre gerekirse sadece bölgesel zayıflama yöntemleri tercih edilebilir.

DİYETİSYEN CANSU YALÇIN

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)