Yaz Mevsiminde de Kilo Verebilirsiniz

Belki yaza istediğiniz kilo veya bedende giremediniz, belki de “Aman zaten yaz geldi artık yapacak bir şey yok!” diye düşünüyorsunuz… Yaz gelmiş olabilir ama hiçbir şey bitmedi. Yaza istediğinizden fazla kiloyla başlamış olmanız bütün yazı fazla kilolarla kapatmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Şu an üzerinizde yağ tabakalarınızın yoğun olduğu yerleri gizleyecek bir mayokini olabilir ama verdiğim önerileri uygularsanız, Ağustos ayında onu minicik bir bikini ile değiştirebilirsiniz!

 • 3 litre su için!

Bu maddenin 1 numaraya denk gelmesi tesadüf değil. Evet az sonra bir çok işe yarar kilo verme önerisi okuyacaksınız. Fakat emin olabilirsiniz ki, yeterli su tüketmediğiniz takdirde hiç birinden tam verim alamayacaksınız. Oysa ki bütün maddelerden sadece bu maddeyi uygulasanız bile değişikliği fark edeceğinize eminim! (Tabii maksimum ve en hızlı şekilde sonuç almak için her birini uygulamalısınız!)

 • Düşük kalorili içecekler tercih edin!

Yazın bunaltıcı sıcaklarıyla baş edebilmek için elimizde sürekli buz gibi bir içecekle dolaşmak zorunda kalabiliyoruz. Bu içecek doğru seçilmediği takdirde sıcaklardan kaçayım derken, yağlı bir göbeğe yakalanabilirsiniz! Direkt olarak karın ve basen bölgenizde yağ birikmesine neden olan alkollü içecekler yerine soft kokteyller, bol şekerli frozen ve milkshakeler yerine ise şekersiz smoothie ve doğal dondurma tercih edebilirsiniz!

 • 7-8 saat uyuyun!

Güncel bir çalışmada, 2 hafta boyunca aynı diyet ve spor programını uygulayan 2 grubun 1.si günde 8 saat uyurken, 2.grup ise günde 5.5 saat uyuyor. Sonucunda; 2 taraf içinde kaybedilen kilo ortalama 3.5 civarında olmuş ama 8 saat uyuyan grup bu kilonun 2 kilosunu yağdan veriyor iken, 5.5 saat uyuyan grup için yağdan giden kilo sadece 0.6 olarak belirtilmiş!

 • Daha az tuz, daha çok baharat!

Fazla tuz tüketimi vücutta sıvı tutulmasına, yani ödeme neden olur. Yemeklerinize tuz dökmek yerine, kimyon-pul biber-kekik gibi tuzun yerini tutabilecek baharatlar ekleyerek vücudunuzun ödem tutmasını engelleyebilirsiniz. Vücudumuzun sodyuma da ihtiyacı var diyorsanız bilmelisiniz ki; tuz sadece sofraya koyduğumuz tuzda değil, sebze, içecek, ekmek, salça, zeytin gibi bir çok besinde de bulunur!

 • Acı kırmızı biber tüketin!

Özellikle acı pulbiber içerisinde bulunan ve ona acı özelliğini veren Kapsaisin, metabolizma hızlandırı özelliğe sahiptir. Yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca katılımcılardan 1.gruba placebo (boş) hap verilirken, 2. gruba Kapsaisin içeren haplar veriliyor. Çalışmanın sonucunda, Kapsaisin verilen grupta, Kapsaisin alımını takip eden birkaç saatte, yağ yakımında artış gözleniliyor ve diğer gruba göre günde 200 kalori daha fazla yaktığı görülüyor. Ayrıca acı besinlerin tokluk hissini daha çabuk sağladığı da kanıtlanıyor.

 • Öğünlerinizi planlayın!

Eğer sizin için en doğru listeyi bilen ve hazırlayan bir diyetisyeniniz yok ise, kendiniz öğünlerinizi sağlıklı bir şekilde planlamayı deneyin. Tatile çıkmadan önce gideceğiniz yerde tüketebileceğiniz sağlıklı yemekleri araştırın. Gittiğiniz yerde bulamayacağınızı düşündüğünüz basit ve bozulmayacak türde yiyecekleri yanınızda götürebilirsiniz. (Örn; çiğ kuruyemiş, bitki çayı, baharat…) En ufak bir hata kilo verememenize yada kilo almanıza neden olacağı için bir uzmandan yardım almayı da unutmayın.

 • Teninizi göstermekten korkmayın!

Açık teniniz sayesinde güneşten D vitaminini bolca emebilirsiniz. Buna ek olarak ise yapılan bir çalışmada, kilolarını uzun ve bol kıyafetler ile saklayan kişilerin, kısa ve daha açık giyinen kişilerden daha çok yemek yediği görülmüş!

 • Şeker alkollerinden de uzak dur!

Şekerden uzak durmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Şeker alkolleri midede şişkinliğe neden olan, özellikle de “şekersiz” ve “light” ürünleri tatlandırmak için şeker yerine kullanılan tatlandırıcılardır. Şeker alkollerinin sonu genelde –ol ile biter. (sorbitol, mannitol, ksilitol…) Tüketeceğiniz besinin içindekiler kısmını okuyarak içinde şeker alkolü olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Kendi soğuk çayınızı kendiniz demleyin!

Piyasada satılan soğuk çayların içerisinde bolca şeker ve katkı maddesi bulunur. Oysaki kendiniz siyah/yeşil çayınızı demledikten sonra soğutup, içerisine istediğiniz meyveleri atarak aroma vermesini sağlayıp, buzdolabında iyice soğutarak tüketebilirsiniz!

 • Soğuk kahve için!

Kahvenin içerisindeki kafein, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Günde 1-2 büyük bardak buzlu kahve içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey ise; içerisine bol yağlı krema veya bol şekerli şuruplar eklemek yerine, son derece sağlıklı süt veya tarçın eklemek olacaktır!

 • Alkol tüketiminizi sınırlayın!

Yaz aylarında diğer aylara göre çok daha fazla alkol tüketiriz. Belki alkol tüketimimizi sıfırlayamayız ama kısıtlayabiliriz! Kendinize haftalık olarak içebileceğiniz kadeh sınırlaması yapın veya alkol tüketebileceğiniz günleri önceden belirleyin. Örneğin; alkolü sadece hafta sonları için ve hafta içi 1 yudum bile almayın!

 • Kaliteli karbonhidrat tüketin!

Karbonhidratlar, hayatımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan besin öğelerinden biridir. Hatta öyle ki beynimiz karbonhidrat dışında hiçbir şey ile beslenemez. Fakat yanlış anlanan ve yanlış anlatılan bilgilerden dolayı, günümüzde insanlar karbonhidratın kilo aldırdığını sanarak tüketmekten kaçıyorlar. Oysa ki karbonhidrat kilo aldırmaz, işlenmiş karbonhidrat/katkı maddeli karbonhidrat/şeker içeren karbonhidrat/genetiği ile oynanmış karbonhidrat kilo aldırır ve maalesef ki kolayca ulaşabildiğimiz çoğu karbonhidrat bu kilo aldıran sınıfın içerisinde bulunuyor. Ulaşması kimi zaman zor da olsa hiçbir zaman imkansız olmayan kaliteli karbonhidratlar ise; yulaf, meyve, siyez unu, karabuğday, çavdar, kinoa, kurubaklagiller…

 • Çorba içmekten vazgeçmeyin!

Çorba deyince aklımıza üzerinde buharlar tüten sıcak bir kase gelse de, soğuk çorbaların da oldukça lezzetli ve doyurucu olduğunu biliyoruz. Havalar ısındı diye çorba tüketmekten vazgeçmeyin. Çorba iyi bir doyurucudur ve çorbayla başlanılan öğünler, çorba tüketilmeyenlere göre %20 daha az kalori içeriği ile sonlandığı kanıtlanmıştır!

 • Porsiyon kontrolüne dikkat edin!

Tabağınızın en dışından 2-3 parmak içeriye doğru çevresinde dönen bir çizgi çekin ve tabağınızın boyutunu küçültmüş olun. Geriye kalan tabağınızı da  4’e bölün. 1 bölümü kaliteli karbonhidrat + 1 bölümü protein kaynağı + geriye kalan 2 bölümü (yani tabağınızın yarısı) ise çiğ/pişmiş sebzeler ile doldurun!

 • Meyve suyu tüketmeyin!

Meyve suları bolca meyve şekeri içerdiği gibi, meyvenin asıl yararlı olan kısmı yani lif içeriği sıfırdır. Meyvenin suyunu sıkıp posasını atmak yerine kendini tüketin veya blenderdan geçirerek tüketin!

 • Açık hava sporu yapın!

Havaların ısınmasıyla kendinizi havasız kapalı spor salonlarına hapsetmek yerine, açık havada bolca spor yapabilirsiniz. Üstelik açık havada bol oksijen eşliğinde yapılan sporlar, kapalı salonlarda yapılan sporlardan daha çok yağ yakmanızı sağlar!

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.fitcy.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)