Kış Mevsiminde Kilo Almamızın Çok Basit Nedenleri

Yaz mevsiminde her zaman daha zayıfsınız, kilo veriyorsunuz, fakat kış mevsimlerine doğru ısı azaldıkça sizin kilonuzda artış mı oluyor? İşte bu durumun nedenleri…

  • Daha fazla uyku

Yazın hava sıcakken yataktan kalkıp işe koyulmak bizler için çok daha kolaydır. Kışın ise dışarıdaki soğuk havaya karşı, sıcak yatağımızdan çıkmak son derece zordur ve kış mevsimlerinde yatakta geçirdiğimiz süre daha fazladır.

  • Daha soğuk hava

Demir eksikliğinin çoğu kişide görüldüğü ülkemizde “çok üşüyen” insanların sayısı da bir hayli fazladır. Sırf bu nedenle tenis oynamak, yüzmek, sahilde yürümek gibi yazın yaptığımız açık hava aktivitelerini kışın yapmamız pek mümkün değildir. Dolayısı ile kış mevsimindeki genel aktivite miktarımız yaz mevsimine göre daha düşüktür.

  • Mevsimsel duygusal değişimler

Kış mevsiminin kapalı bir havaya sahip olmasının yaza göre daha depresif bir insan olmamıza neden olduğu bilim adamlarınca kanıtlanmış, bu duruma da Mevsimsel duygusal değişimler (Seasonal Affective Disorder) adı verilmiştir. Bu depresyona bağlı olarak kış aylarında daha fazla yemek yeme, daha az hareket etme, daha çok yatakta ve koltukta zaman geçirme gibi etkiler oluşmaktadır.

  • Atıştırmalıklar

Kış aylarında televizyon yada bilgisayar karşısında geçirdiğimiz süre artar, yine soğuk havalarda dışarı çıkmak yerine ev aktivitelerini tercih ederiz. Bu aktivitelerle beraber atıştırmalık tüketme oranımız da artar.

  • Kalorili kahveler

Soğuk havalara karşı ısınmak için sürekli sıcak bir şeyler içiyor olmak isteyebiliriz. Bu sıcak içecekler masum gibi gözükseler de,  özellikle kahvelerin içerisindeki krema ve şuruplar çok fazla kalori içerebiliyor.

  • Daha az temiz hava

Açık hava aktivitelerinde kapalı alanlara göre daha fazla kalori yakarız. Bunun nedeni oksijenin daha fazla olması ve yağ yakımını daha fazla desteklemesidir. Kış aylarında açık havada geçirdiğimiz zaman azaldığı için genel kalori yakımımızda azalır.

  • Daha fazla iştah

Havalar soğudukça daha kolay yemek yediğimiz bir gerçek. Yaz mevsimlerimde aklımıza pek te çok gelmeyen yemek, kışa doğru geçiş yaptıkça zihnimizde daha çok yer etmeye başlar. Dolayısı ile acıkma zamanımız kısalır ve kendimizi daha sık yemek düşünürken buluruz.

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)