Hang Ekmek Çeşidini Tüketelim?

HANGİ EKMEK ÇEŞİDİNİ TÜKETELİM?
Karbonhidrattan oldukça zengin olan ekmek ayrıca bir miktar protein ve önemli bir çok vitaminin kaynağıdır. Peki, hem ruhumuzu hem de bedenimizi doyuran ekmek çeşitlerinden hangisi daha sağlıklı?

Beyaz ekmek:
Buğday ununun mayalanması ile yapılan beyaz ekmeğin diğer ekmeklerden farkı, yapımında rafine edilmiş buğday ununun kullanılmasıdır. Tahıl ürünleri rafine edildikçe posa ve B2, B6, niyasin, folik asit, çinko gibi vitamin içerikleri azalır. Bu nedenle tahıl ürünlerinin sağlık açısından yaratıları olumlu etkilerde azalır. Glisemik indeksi diğer ekmeklere oranla daha yüksek olmasından dolayı daha az sıklıkta tercih edilmesinde fayda vardır. Beyaz ekmek bazı bağırsak hastalıklarında ve mide rahatsızlıklarında diğer ekmeklere tercih edilebilir.
Kepekli ekmek:
Genellikle rafine edilerek dış kepeği alınmış buğday ununa sonradan eklenen ham kepeğin karıştırılması ile elde edilir. Beyaz ekmeğe oranla glisemik indeksi daha düşük ve daha besleyici olan ekmek grubudur. İçerdiği ham kepek nedeni ile vücutta kalsiyum, demir ve çinko gibi bazı minerallerin etkin kullanılamamasına neden olabilir.

Tam Buğday Ekmeği:
Beyaz ekmek ve çavdar ekmeğinden farkı rafine edilmemiş olan buğday unundan elde edildiği için besleyici değere sahip buğday özünü içerir. Tam tahılda buğdayın içindeki kepekli bölüm sayesinde lif, B12 vitamini, mineraller, öz sayesinde omega 3 ve 6 yağ asitleri, endosperm sayesinde de protein ve karbonhidrat içerir.
Yapılan birçok çalışmada tam buğday ekmeğinin sağlığa birçok faydası olduğu defalarca gösterilmiştir. Yüksek posa içeriği ve düşük glisemik indekse sahip olması nedeni ile tam buğday ekmeği kan şekerinin dengeli olmasını sağlar. Ayrıca yüksek lif oranı sayesinde sindirimi yavaşlatarak uzun süreli tokluk hissi sağlar.

Çavdar ekmeği:
Çavdar unu ile tam buğday ununun karıştırılarak üretildiği ekmek çeşididir. Çavdar öğütme işlemi sırasında kepek kısmı ayrılmaz bu nedenle B vitaminleri ve minareler yönünden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Çavdar ekmeğinin bol miktarda kepek içermesi nedeniyle kabızlık problemi yaşayan bireyler için oldukça yararlıdır.

Ruşeymli ekmek
Rüşeym kısmı buğdayın en tepesinde bulunan buğdayın üremesini ve çimlenmesini sağlayan buğdayın tüm besin değerlerini taşıyan kısmıdır. Doğal E vitamini kaynağı olup yüksek miktarda A ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom içerir. Ruşeymli ekmek sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde ayrıca kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.

Ekmeği hayatınızdan kaldırmayın tercihinizi tam buğday unundan yapılmış ekmek çeşitlerinden yana dönüşümlü olarak kullanın.
Sağlıklı günler dilerim.

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)