Hafta Sonunu Daha Sağlıklı Geçirmeniz İçin 10 Öneri!

  • DAHA UZUN SÜRELİ BİR SPOR !

Hafta sonunun en büyük avantajı kendimize ayırabilecek çok daha fazla zamanımızın olmasıdır. Hafta içi 1 saat yaptığınız sporun süresini hafta sonu 1 buçuk saate çıkarın. Hafta içi hiç spor yapmayan biri iseniz, hafta sonu için spora mutlaka 30 dakika da olsa ayırın! Ve hafta sonunun nimetinden yararlanın!

  • HAFTA İÇİ GİBİ YİYİN!

Hafta sonunun rahatlığına aldanıp sağlıklı beslenme programınızı bozmayın. Unutmayın vücudunuz sadece hafta içleri değil, hafta sonları da sağlıklı bir beslenmeyi hak ediyor.

Tam tersi hafta içi sağlıklı (güya) beslenemeyenler! En azından hafta sonu kendinize sağlıklı yemekler hazırlayabilir ve 2 gün de olsa daha sağlıklı olabilirsiniz!

  • UYKU DÜZENİNİZE SADIK KALIN!

Hafta sonunda herkesin normal düzeninden daha geç yatıp daha geç kalktığı aşikar. Evet tabii ki de 1-2 saat geç kalkmayı hak ediyorsunuz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki öğle saatlerine kadar devam eden uyku sonrası sağlıklı bir kahvaltı tercih etme oranı oldukça düşüyor. Ayrıca değişen düzen Pazar günleri de daha geç uyunmasına neden olarak, normalden daha az bir uykuyla, yeterince dinlenilemeden yeni haftaya başlanmasına neden oluyor.

  • AÇIK ALANLARI TERCİH EDİN!

Bir çok insanın işi ofis, mağaza, konferans salonları gibi kapalı alanlarda ve ev de dahil olmak üzere hayatımızın çoğu zaten kapalı alanlarda geçiyor. Daha fazla oksijen ve daha fazla gün ışığı için en azından hafta sonları vakit geçirmek için piknik, doğa yürüyüşü, sahil gezintisi gibi açık alan aktivitelerini tercih etmeniz sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır.

  • ENERJİNİZİ FULLEYİN!

Hafta içi çok yoğun çalışıyorsunuz, belki bedeniniz değil ama beyniniz yorgun… Hafta sonunun asıl amacı enerjinizi fulleyerek yeni hafta için hem zihinsel hem de bedensel olarak hazır olmak değil mi? Öyleyse kendinizi daha da yormak yerine (en azından Pazar gününü) dinlenmeye ayırmalı, sağlığınızı korumalısınız!

  • İÇECEKLERİNİZİ SINIRLAYIN!

Doğum günü partileri, davetler, arkadaş buluşmaları… Hepsinin ortak özelliği ne biliyor musunuz? Önümüzde sürekli içecek bir şeyler durması! Her zaman önemli belirttiğim gibi; sıvı besinlerin de kalorisi vardır!!! Alkollü içecekler, gazlı meşrubatlar, meyve suları yerine sade soda, mineralli su, şekersiz ve kremasız sıcak/soğuk kahveler tüketmenizi öneriyorum!

  • RAHATLAMAK İÇİN ZAMAN AYIRIN!

Bütün haftanın gerginliğini ve stresini atabilmek için her hafta sonu mutlaka 30 dakika da olsa kendinize bir “huzur zamanı” ayırın. Bir bahçede veya sahil kenarında, hiç olmazsa evinizin en rahat köşesinde… Ayaklarınızı uzatın ve  zihninizi kötü düşüncelerden arındırın, iyi ve güzel düşünceler ile doldurun. Huzurun ve sevginin zihninize ve bedeninize girmesine izin verin.  Burnunuzdan derin nefesler alın ve ağızınızdan nefesi geri verin. Bu yöntem ile bütün haftanın ağırlığını atacaksınız!

  • PAZARTESİ SABAHLARI TARTILIN!

Hafta sonu yaptığınız yiyecek tercihlerinin vücut ağırlığınızı ne derece etkilediğinin farkında olmak için pazartesi sabahları tartılın. Bu şekilde yanlış beslenme seçeneklerinizi tespit edebilir ve bir sonraki hafta sonu daha dikkatli olabilirsiniz!

  • KENDİNİZİ GELİŞTİRİN!

Hafta sonu boyunca 1 adet bile olsa yeni bir şey öğrenin. Bir yemeği pişirmek veya bir aleti onarmak gibi. Unutmayın, her hafta sonu edineceğiniz 1 bilgi yıl sonunda 52 yeni bilgi ve çok daha donanımlı bir sen eder!

  • ÖNÜNÜZDEKİ HAFTAYI PLANLAYIN!

Hafta başından yeni haftanız planlanmış olur ise (spor/egzersiz/iş planları), planınıza uyum sağlamak sizin için daha kolay olacaktır.

Diyetisyen Cansu YALÇIN

www.cansuyalcin.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)