Gereksiz Kalorilerden Kurtulmak İçin Basit Öneriler

 • Kahveni yağsız süt ile yumuşat! (Kurtarılan : 100 kalori )

3’ü 1 arada kahveler içerisinde hem şeker, hem de krema bulundurur. Süt tozu olarak bilinen kahve kreması, sütün besin içerikleri içermez. Bunun yerine oldukça yüksek yağ oranı vardır. Yani 3’ü 1 arada veya yine içerisinde krema bulunan 2’si 1 arada yerine, sade veya gold kahvenizi kendiniz hazırlayıp, yağsız süt kullanarak yumuşatabilir, tatlandırıcı kullanarak da tatlandırabilirsiniz.

 • Cips yerine patlamış mısır! (Kurtarılan : 100 kalori )

Kızartılmış veya bolca yağ sürülerek fırınlanmış cipsler yerine, televizyonun karşısında yağsız olarak hazırladığın patlamış mısırı yiyebilirsiniz. En masum atıştırmalıklardan biri olan patlamış mısır sayesinde fazla kalori almaktan kurtulmuş olacaksınız.

 • Sandviç yerine ekmek üstü! (Kurtarılan kalori : 75 kalori)

Yiyecekleri ekmeğin arasında koymak yerine, ekmeğin üstüne koyun. Bu şekilde 2 kat ekmek yerine 1 kat ekmek yemiş olacaksınız.

 • Sos kullanmaktan vazgeç! (Kurtarılan : 150 kalori )

Yemeğin yanında tüketilen sosların tam bir kalori bombası olduğunu biliyor muydunuz? 1 orta boy fırınlanmış patates 100 kalori civarında olmasına rağmen soslar ile beraber tüketildiğinde kalorisi 250-350 arasına çıkabilir. Bu yüksek kalorili soslar yerine yiyeceklerinizi yoğurda batırmayı deneyebilirsiniz.

 • Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüket! (Kurtarılan : 90 kalori )

1 bardak portakal suyunu elde etmek için 3 adet portakal sıkmak gerekir. Yani 1bardak portakal suyu ile 3 portakalın kalorisini almış olursunuz. Bunun yerine 1 bardak portakalın kendisini yediğinizde, hem aldığın kalori 3/1’e düşecek, hem de meyvenin posasını da tüketmeniz sayesinde daha uzun süre tok kalacaksınız!

 • Mayonez yerine süzme yoğurda saf zeytinyağı ekleyin! (Kurtarılan : 200 kalori )

2-3 kaşık süzme yoğurda 1 tatlı kaşığı kadar saf zeytinyağı eklerseniz, mayonez ile hemen hemen aynı kıvam ve tada sahip olacaktır. Benzer kıvama ve tada sahip olmalarına rağmen 1 bardak mayonez 450 kalori iken 1 bardak süzme yoğurt 75 kaloridir!

 • Kaşar peyniri/cheddar peynir yerine burgu peynir/mozarella kullanın! (Kurtarılan : 170 kalori )

Kaşar peyniri ve cheddar peynir çok yüksek oranda yağ içerirken, suda burgu, top veya mozarella gibi peynirlerin hem tuz oranı hem yağ oranı oldukça düşüktür hem de ısıyla karşılaştıklarında aynı kaşar peyniri gibi erirler!

 • Yanınızda şekersiz sakız bulundurun! (Kurtarılan : 210 kalori!)

Hepimiz bir anlık şeker düşmesi durumunda sağlıklı karar veremez ve en yakınımızdaki tatlıya yöneliriz. Eğer en yakınımızda 1 adet gofret yerine 1 adet şekersiz sakız bulunuyor ise, içeriğindeki tatlandırıcılar sayesinde tatlı krizini çok kolay yenebiliriz veya sakızı çiğnedikten sonra meyve/şekersiz kek gibi daha mantıklı bir tatlı seçeneğinde bulunabiliriz.

 • Evinizde/ofisinizde abur cubur bulundurmayın! (Kurtarılan : 100-500 kalori )

Gözden ırak gönülden de ırak olur! Sürekli önümüzde, sağımızda, solumunuzda, önümüzde, arkamızda bulunan şekerlemeler bilinç altımızı yavaş yavaş ele geçirerek en hassas anımızda bizi kendilerini tüketmek için zorlarlar. Yanınızda abur cubur bulundurmak yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmaya özen gösterin.

 • Milkshake yerine smoothie tercih edin! (Kurtarılan : 240 kalori )

Bol şekerli dondurmalar ve üzeri dolu kremalar ile yapılan milkshakeler yerine, süt ve taze donmuş meyve ile yapılan smoothieleri tercih ederek vücudunuza gereksiz yere şeker sokmamış olacaksınız. Üstelik 1 bardak milkshake 450 kalori iken, 1 bardak smoothie sadece 170 kaloridir!

 • Meşrubat yerine soda için! (Kurtarılan : 99-220 kalori )

Bol şekerli ice tea, cola, fanta, gazoz gibi meşrubatlar yerine yemeklerinizin yanında soda tüketin. 1 bardak meşrubat en az 99 kalori iken, 1 bardak soda 0 kaloridir. Sodanın tadını sevmeyenler içerisine meyve tanesi atarak aromasını değiştirebilir. Asitli olmasını sevmeyenler ise kapağını açarak 5-10 dakika bekledikten sonra tüketebilir!

 • Yiyeceklerinizi önceden hazırlayın/planlayın! (Kurtarılan : 300 kalori )

Yapılan araştırmalarda yanlış ve sağlıksız yemek seçiminin en büyük nedenlerinden birinin ne yiyeceğini bilmemek olduğu görülmüştür. Yemek tercihlerinizi son dakikaya bırakıp yanlış tercihlerde bulunmak yerine, yiyeceklerinizi önceden hazırlayın veya planlayın!

 • Kendi fast-food’unu kendin yap! (Kurtarılan : 450 kalori )

Canınız pizza, hamburger veya çıtır kanat mı çekti? Dışarıda içerisine ne koyduklarını bilmediğiniz yemekleri tüketmek yerine evde aynısının sağlıklı versiyonunu pişirin! Tam buğday unuyla ince hamur yapılmış pizzaları, fırında tam buğday galetasına batırılarak yapılmış kanatları ve yine tam buğday ekmeğinin içerisine yağsız kıymadan yapılmış kocaman köfte koyarak yaptığınız hamburgerli daha çok seveceğinize eminim!

Diyetisyen Cansu Yalçın

www.fitcy.com.tr

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)