Diyet ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme Nedir ?
Yaşamımızı normal şekilde devam ettirebilmek için besin ögelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi sağlıklı beslenmedir. Günlük besin alımı sırasında besinin sadece enerji değeri değil içerdiği karbonhidrat , protein, yağ miktarı aynı zamanda içinde bulunan vitamin ve mineraller de bizim için çok önemlidir. Sağlıklı bir öğünün mutlaka karbonhidrat, protein ve yağ dengesi sağlanmış olmalı, ayrıca lif ve vitamin mineral açısından da zengin olmalıdır.

Özellikle obezitenin hızla arttığı son yıllarda sağlıklı beslenmenin önemi artmıştır.Bu konudaki bilgi eksikliği ya da yanlış yönlendirmelerin de küresel obezite prevelansını arttırmada etkili olduğu bilinmektedir. Gerek sağlıklı beslenme eğitiminizi gerekse diyet reçetenizi mutlaka konusunda uzman bir diyetisyenden alınız. Çünkü obezite ve buna bağlı hastalıkların görülme sıklığı arttıkça ne yazık ki sağlıklı beslenme ve diyet bir pazar haline dönüşmüş ve insanlar sahte uzmanlar tarafından çıkar amaçlı olarak sömürülmeye başlanmıştır.

Peki obezite nedir, neden tehlikelidir ?
Obezite , zaman içerisinde oluşan hareketsiz yaşamla birlikte yüksek enerji ve yağ içeriğine sahip besinlerin tüketilmesiyle ya da metabolik başka rahatsızlıklar nedeniyle vücutta aşırı yağ depolanması durumudur. Gerek fizyolojik gerek psikolojik açısından insanları kötü yönde etkileyen bu durum ‘metabolik sendrom‘ olarak adlandırılan yani kalp ve damar hastalıkları , diabet ve yüksek tansiyonun bireyde gözlenmesine neden olan ‘yeni dünya sendromu’ olarak da bilinen duruma neden olmaktadır.

Bu hastalıklara yakalandıktan sonra düzenli hekim kontrolleri , sıklıkla alınan ilaçlar , çok sıkı diyet programları uygulanmakta ve hastanın zorlaşmış olan yaşamı daha da zorlaşmakta. Bizim için önemli olan erken zamanda sağlık durumumuzu değerlendirmek, korumak ve iyileştirmektir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olup olmadığımızı anlamak için öncelikle kilo boy oranı olarak bilinen Beden Kitle İndeksi ‘BKİ’mizi hesaplamalı eğer riskli bir durum söz konusuysa hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

BKİ’nizi hesaplamak için ;
Ağırlık ( kg) / Boy uzunluğunun karesi(m²)
Bulunan değer;
18.5 kg / m²’nin altında olanlar – Zayıf
18.5-24.9 kg / m² arasında olanlar- Normal kilolu
25-29.9 kg / m² arasında olanlar – Fazla kilolu
30-39.9 kg / m² arasında olanlar – Obez

Yukarıdaki değer aralıklarına göre değerlendirilir.

Ayrıca vücudumuz bize derimiz , saç ve tırnaklarımız yoluyla da doğru beslenip beslenmediğimize dair sinyaller verir. Derimizde kuruma, döküntü, saç ve tırnaklarımızda kırılmalar, incelmeler ve cansızlık varsa mutlaka beslenme planımızı gözden geçirmeli ve bir beslenme uzmanından yardım almalıyız.

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz...

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Düşündüğünüz Operasyon

Eklemek istedikleriniz (mesajınız)